Magazin Evreni

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Yunus Şevik

Yunus Şevik

Yaşamak İstiyorum sinema filmi yapımcı ve yönetmeni Yunus Şevik Magazin Evrenine konuk oldu . İşte detaylar;

Magazin Evreni Magazin Evreni -
0

Yunus Şevik

YUNUS ŞEVİK: Türk Sinema Dünyasının Parlayan Yıldızı

Türk sinema sektörünün dikkat çeken isimlerinden biri olan Yunus Şevik, başarılı çalışmaları ve yetenekleriyle adından sıkça söz ettiriyor. “Çeken Adam” lakabıyla tanınan Şevik, başarılı yönetmenlik ve yapımcılık kariyeriyle sinema dünyasında önemli bir yer edindi.

Yunus Şevik
Yunus Şevik

İlkokul yıllarını Konya’da tamamlayan Yunus Şevik, ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınarak eğitim hayatına burada devam etti. İşletme ve İktisat alanlarında eğitim gören Şevik, aynı zamanda Newport International Üniversitesi İşletme ve Anadolu Üniversitesi İktisat bölümlerine kaydoldu. Ancak, genç yaşta sinemaya olan ilgisiyle kariyer rotasını değiştirdi.

2003-2006 yılları arasında figürasyon oyunculuğu deneyimi yaşayan Yunus Şevik, bu süreçte sinema dünyasına adımını atmış oldu. Ardından, kurgu ve animasyon çalışmalarıyla kamera arkasına yönelen Şevik, 2007 yılında ilk kısa filmini çekerek yönetmenlik kariyerine başladı.

Üniversite eğitimine devam ederken sinema sektöründe çalışmalarına hız kesmeden devam eden Yunus Şevik, çeşitli dizi ve sinema filmlerinde reji asistanı olarak görev aldı. Yönetmenlik kariyerinde de başarılar elde eden Şevik’in kısa filmi “Hüzün Kokusu”, Cannes Film Festivali kısa film kategorisinde gösterime girdi ve adından söz ettirdi.

Yaşamak İstiyorum
Yaşamak istiyorum

İnternet dizisi “Mal Beyanı” ile senaristlik, yapımcılık ve yönetmenlik gibi farklı alanlarda da kendini gösteren Yunus Şevik, sinema dünyasında çeşitli projelere imza atmaya devam etti. 2019’da vizyona giren “Kulyas: Lanetin Bedeli” ve 2022’de vizyona giren “Korku Takvimi” gibi başarılı projelerle adını duyuran Şevik, 2024’te vizyona girmesi beklenen “Yaşamak İstiyorum” isimli uzun metraj sinema filminin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendi.

Yunus Şevik’in kariyerindeki bu başarıları, Türk sinema sektöründe gelecek vadeden bir yetenek olarak görülmesine neden oldu. Başarılı yönetmen, sinema dünyasında önemli bir iz bırakarak adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor.

Magazin Evreni İle Yunus Şevik Arasında Film Hakkında Söyleşi

Magazinevreni ;Filmin konusu ve temel ilham kaynakları hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Yunus Şevik; Sinopsis: Dijital dünyada 25 milyon kişiye ulaşan “Anlatırsan Film Olur” programı sonucu hayata geçen, “Yaşamak İstiyorum” sinema filmi, çocukluğundan itibaren ayakta kalmaya çalışan Sevgi Görmez’in iniş çıkışlarla dolu gerçek hayat hikayesini beyaz perdeye taşımaktadır. İlk defa halktan bir insanın hayatı bir program sayesinde film olmuştur. Sevgi Görmez, hayatının çocukluk dahil her döneminde ihanet ve saf kötülüğün karşısında dimdik durabilmek için ayrı bir acı ve mücadele ile yaşam savaşı vermiştir. Bu film 1970’li yıllardan günümüze bir kadının yaşama tutunmasını, konu kendi çocukları olduğunda bir annenin ne kadar güçlü olabileceğini gözler önüne sermekte, çocukluk ve gençlik yıllarını içeren bir dönem filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödüllü film yönetmeni Yunus Şevik’in kadrajından göreceğimiz “Yaşamak İstiyorum” dram filmi, herkesin içinde bir umut ve ışık olarak kalacak, gözyaşları içerisinde olaylara tanık olacaksınız. Sevgi Görmez… adı gibi sevgi görmeyen bir kadının trajik hikayesi…
Sinema tarihinde ilk kez halktan birisinin hayatı yarışma yoluyla film oldu. Hep duyarız ya anlatsam hayatım film olur. Bizde halkımıza dedik ki anlat ki film yapalım. O doğrultuda hayata geçirdiğimiz formatı tarafımıza tescilli olan realty Show programı anlatırsan film olur programındaki konuğumuz sevgi görmezin hayatını filme aldık.

Yunus Şevik
Yunus Şevik

Magazinevreni : Filmin prodüksiyon süreci nasıl geçti? Hangi zorluklarla karşılaştınız ve bunları aşmak için neler yaptınız?

Yunus Şevik: Her filmde irili ufaklı zorluklar olur bu çok normaldir. Artık 3. Filmimiz olduğu için bu filmimizde tecrübelere dayanarak zorlukları hallettik. Yardımcı yönetmenim bu filmde Senarist olan ablam Esma Şevik’ti daha önceki set tecrübeleriyle birlikte yardımcı yönetmenlik görevini üstlenirken bir çok zorluğu beraber üstlendik. Aynı şekilde senarist olduğu için kritik noktalarda hızlı müdahalelerle çok büyük sorun olmadan planladığımız takvimde filmi bitirdik.

Magazinevreni : Oyuncu seçim sürecinizde nelere dikkat ettiniz? Başlıca karakterlerinizi seçerken hangi özellikleri aradınız?

Yunus Şevik: Oyuncu seçiminde oyununcunun oyunuyla birlikte ses kullanımına dikkat ettim. Çünkü ses olayı değiştiren bir faktördür. Önce sesteki duyguya bakarım sonra yüzündeki mimik ve rolüne. Karakterlerimi seçerken buna dikkat ediyorum.

Magazinevreni : Setteki atmosfer nasıldı? Oyuncular ve ekip arasındaki işbirliği nasıl ilerledi?

Yunus Şevik: Güzel anılar bıraktığımız keyifli bir set ortamıydı. Aile gibi olduk. Halen whatsapp set grubumuz aktif olarak devam ediyor. Kalıcı dostluklara bıraktı set yerini

Magazinevreni :Filmin görsel tarzı ve sinematografisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi teknikler ve yaklaşımları kullandınız?

Yunus Şevik : Kübrick perspektifi sevdiğim ve kullandığım bir teknikdir. Aynı zamanda Amerikan ölçeklerde tercih ettim. Modern sinemayla yeşilçamdaki özlenen duyguyu andıran bir doku üzerine inşaa ettiğim bir film oldu.

Magazinevreni : Müzik ve ses tasarımı filmin atmosferini nasıl etkiledi? Müzik seçiminde hangi kriterlere önem verdiniz?

Yunus Şevik: Dram filmlerinde zaten müzik ve ses tasarımı önemli bir yer arzeder. Özellikle müzik olmazsa olmazdır. Filmimin müziklerini Hollywood da film müziklerini yapan arkadaşım Mustafa Yazıcıoğlu yaptı. Zaten bu alanda uzman olduğu için istediğim dokuları çıkardı.

Magazinevreni : İzleyicilere filmdeki ana mesajı ve/veya derin anlamları nasıl iletmeyi amaçladınız?

Yunus Şevik: Hayatın gerçeklerini yaşadığımız sürece umudun hep var olduğunu şükrün eksik olmaması gerektiğini vurgularken, vurgularımızı gerek hikayeyi kaleme alan tecrübeli senaristlerden olan ablam Esma ŞEVİK’in doğru aktarımıyla , oyuncularımızın da duyguyu hissederek oynaması sonucunda ekip olarak güzel bir sonuca ulaşıp istediğimiz mesajları verebildik.

Magazinevreni : Film festivali başvuruları veya gösterimleri için hangi planlarınız var? Hangi festivallerde gösterim yapmayı hedefliyorsunuz?

Yunus Şevik: Evet hatta bu röportajı yaptığımız gün, Amerika chicago’da 3. Kez düzenlenen Crowe Point international film festivalinde finale kaldığımıza dair güzel bir haber aldık. Festival yolculuğumuz vizyon sürecimi devam ederken ilerleyecek. Dünya çapında İngiltere, Amerikadan hindistana kadar bir çok ülkedeki festivallere gönderdim. Amacım filmimizi Dünyaya tanıtmak

Magazinevreni : Filminizi izleyenlerden aldığınız geri bildirimler neler? İzleyicilerin tepkileri sizin beklentilerinizi karşıladı mı?

Yunus Şevik: İzleyenlerin üzerinde büyük bir etki bıraktığı yönünde geri dönüşler alıyoruz. Gerçek bir hayat hikayesi olması ve bizimde gerçek hayat hikayesini doğru bir şekilde çektiğimiz için izleyenlerin genelde filmden sonra psikolojisi bozuluyor.

Magazinevreni :Şu anda üzerinde çalıştığınız veya gelecekte yapmayı planladığınız projeler var mı?

Yunus Şevik: Şuanda kariyerim doğrultusunda Dünya pazarı için çalışmalarım devam ediyor. Kulyas 2 isminde sinema filmimiz 4 mevsim – 2 ülke’de geçen bir proje. 4. Sinema filmim olacak, Amerika ve Türkiyede çekimleri gerçekleşeşek nasip olursa.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir