Magazin Evreni

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel Bilgi
  4. »
  5. Oyuncu Olmak ?

Oyuncu Olmak ?

Nasıl oyuncu olunur, oyuncu olmak için ne yapılır, gerekleri ve sorumlulukları nelerdir gibi sorular oyuncu adayların akıllarını kurcalar. Yetenek tek başına dizi ve film sektöründe beğenilen bir isim olmak için yeterli olmadığı için adaylar oyunculuk eğitimi ile kariyerlerini şekillendirmeye başlarlar. Oyuncu olmak istiyorum demenin yeterli olmadığı dizi ve sinema sektöründe bizden de altın öneriler sayfamızda.

Magazin Evreni Magazin Evreni -
0

Oyuncu Olmak İçin Gerekenler Neler?

Bazılarımız küçük yaşlardan itibaren; “Oyuncu olmak istiyorum.” der. Bazılarımız oyuncu olmak için eğitimler alır, oyuncu ajanslarına kaydolur, tiyatrolarda oynar ve kendini geliştirir. Oyuncu olmak sanıldığı kadar kolay olmasa da keyifli bir yolculuğa sahiptir.

Nasıl oyuncu olunur, oyuncu olmak için ne yapılır, gerekleri ve sorumlulukları nelerdir gibi sorular oyuncu adayların akıllarını kurcalar. Yetenek tek başına dizi ve film sektöründe beğenilen bir isim olmak için yeterli olmadığı için adaylar oyunculuk eğitimi ile kariyerlerini şekillendirmeye başlarlar.

Oyuncu olmak istiyorum demenin yeterli olmadığı dizi ve sinema sektöründe bizden de altın öneriler hemen hemen hepsi bu makalede.

 

Oyuncu olmak

 

Oyuncu Olmak İçin Adaylara Öneriler

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler ilk olarak bu mesleğin iki ön koşulu olduğunu bilmeliler. İlki görsel sanatlara merak, ikincisi ise kişinin kendi yeteneklerinin farkında olması. Farkında olunmayan hiçbir yeteneğin geliştirilmesi söz konusu olmayacağı için oyunculukta da nelere yetenekli olduklarını bilen kişiler daha başarılı olacaklar.

Nasıl oyuncu olunur diye merak edenlere bir diğer önerimiz de bu işin tutku ile yapıldığını bilmelerinin gerektiğidir. Dizi ve film oyunculuğu için yaş, kilo ve boy sınırının olmaması bu işin manevi yönünü artırır. Önemli olan kamera önünde karaktere bürünebilmektir.

Ayrıca orijinal bir görünüme sahip kişiler dizi ve filmlerde daha çok tercih edilir. Oyuncu olmak isteyenler için fiziki görünümün dikkat çekiciliği de avantaj olacaktır elbette.

Nasıl oyuncu olurum düşüncesinde olanlar bugünün usta oyuncularının sektöre girer girmez ünlü olduklarını da sanmasınlar. Her biri dizi ve filmlerde figüranlık yapmış, cast ajansları ile çalışmış oyuncular durdukları yerde keşfedilmediler. Siz de ünlü bir oyuncu olmak istiyorsanız deneyimli isimlerin kariyerlerini örnek alabilirsiniz.

Dizi Oyuncusu Olmak İstiyorum Diyenler Buraya!

Herkes filmlerde oynamak istemeyebilir. Sadece dizi oyuncusu olmak ve dizilerde aldığı rollerle para kazanmak da mantıklı.

Dizi oyuncusu nasıl olunur diye düşündüğümüzde ilk olarak her oyuncunun sahip olması gereken yetenekleri sayabiliriz. Sonrasında dizi oyuncusu olmak isteyenlerin ajanslara kayıt olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Dizi oyuncuları seçilirken cast sorumluları yeni yetenekler keşfetmek için oyuncu ajanslarına da bakıyorlar.

Dizi oyuncusu olmak istiyorum diyorsanız ayrıca sabırlı ve kararlı olmalısınız. Sayısını unutacağınız seçmelere katılacağınız ve birçok kez reddedileceğiniz için moralinizi düşürmemeniz gerekir.

Dizi oyuncusu olmak için sürekli sektördeki galalara, partilere, toplantılara katılmanız da kariyerinize olumlu etki gösterecektir. Oyuncularla ve prodüktörlerle tanışmak size yeni dizilerin kapılarını aralayacaktır.

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İyi bir oyuncu olmak için ne yapmalıyım ya da iyi bir oyuncu nasıl olunur sorularını genellikle sahne sanatları ve oyunculuk mesleğini düşünenler soruyor. Öncellikle oyunculuğun bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tek bir şeyi iyi yaparak oyuncu olunamayacağını kavramak da gerekiyor ayrıca. Nasıl oyuncu olunur diye düşünenlerin düşünmekten çok öğrenmeye, gelişmeye ve değişmeye kendilerini adapte etmeleri gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesi hazırlarsak ilk olarak karşımıza yetenek ve eğitim çıkıyor. Sahnede bedeni kullanabilmek, senaryoyu anlamak, takım çalışmasını bilmek, karakter yaratmak, yönetmeni anlayabilmek için de yetenek ve eğitim bir arada gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesinin bir diğer önemli maddesi de oyuncu adayının rolünün gerektirdiği duygu ve davranışı seyirciye hissettirebilmesidir. Rol gereği mutlu, hüzünlü, kızgın olabilmelidir ve bunu gerçekçi şekilde sunmalıdır.

Oyunculuk eğitimi, oyuncu olmak istiyorum diyen adaylar için yeterli değildir. İyi bir tiyatro ya da kamera önü oyunculuk eğitimi almak sadece teknik bilgileri kazandırır kişiye. Oyuncu olmak isteyenler elinden geldiğince sahnede olmalılar. Küçük rollerle kendilerini geliştirmeliler. Böylece fark edilebilirler.

Oyuncu olmak için gerekenler:

Yetenek
Eğitim
Çalışmak
Gözlem Yapabilme
Duygusal Zeka
Diksiyon
Sesini İyi Kullanma
Beden Dili
Sahnelerin Yıldızlarına Özel Profesyonel Oyunculuk Eğitimleri

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler soluğu genelde oyunculuk kursları kapısında alıyor. Oyunculuk eğitimi alarak kısa sürede ünlü olacaklarını düşünüyorlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz yanlış yoldasınız demektir.

Oyuncu olmak için ne yapılmalı, ne yapılmamalı konusunda uzmanından yardım almanızda fayda var. Bunun için de her oyunculuk eğitimi veren kuruma gitmemeniz gerekiyor. Oyunculuk kursu seçerken eğitmenlerinin tanınan ve başarılı oyuncular olmalarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca diploma alamayacağınız kursları da seçmemelisiniz. Size sahne deneyimi yaşatmayacak kurslar, oyuncu olmak istiyorum derken emeklerinizi ve paranızı boşa harcamanıza neden olacaktır.

Nasıl oyuncu olunur sorunuza daha detaylı yanıt almak için LNMENAJERLİK  Danışmanlığı hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Sahne sizin…

Konservatuar Okumak Oyuncu Olmak İçin Tek Yol mu?

Oyunculuk; ses, jest, mimik ve beden dilini kullanarak farklı bir karaktere hayat verebilme sanatı demektir. Oyuncu olmak için yetenekli olmak şarttır. Fakat sadece yetenekli olmanız, iyi bir oyuncu olmak için yeterli olmayacaktır. İster tiyatro oyunculuğu ister kamera önü oyunculuk olsun her iki alan için de yeteneğinizi eğitimle buluşturmanız gereklidir.

Oyuncu olmak için eğitim almalı, kendinizi her alanda geliştirmeli ve eksik olduğunuz yönlerinizi tamamlamalısınız. Bunu da ancak eğitim alarak hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Peki konservatuar okumadan oyuncu olunur mu? Oyuncu olmak için eğitim alabileceğiniz için en güvenilir ve profesyonel yerler konservatuarlar olacaktır. Fakat yine de oyuncu olmak için konservatuar şart mı sorusuna evet demek yanlış olacaktır.

 

Oyuncu olmak

 

Tiyatro Oyuncusu Olmak İstiyorsanız Konservatuar Okumak Şansınızı Arttıracaktır!

Tiyatrolarda oyuncu olmak için konservatuar şart mı? Tiyatro oyuncusu olmak istiyorsanız mutlaka eğitim almanız gerekir. Fakat bu eğitimi konservatuarlardan alıp almamak; yaşınıza, yeteneğinize ve genel kültür seviyenize bağlıdır. Tiyatro oyuncusu olmak istiyorsanız konservatuar eğitimi almak, diğer adaylara göre şansınızı arttıracaktır.

Tiyatro oyunculuğunun sahneye özgü teknik bilgileri vardır. Tiyatro oyuncusu, birçok alanda kendini geliştirmiş olmalıdır. Örneğin şan eğitimi, dans eğitimi, dramaturji, genel kültür, tiyatro tarihi ve role hazırlık teknikleri gibi konularda tiyatro oyuncusunun donanımlı olması gerekir. Bu alanlarda kendinizi en hızlı ve en doğru bilgiyle geliştirebileceğiniz yer konservatuarlar olacaktır.

Öyleyse konservatuar okumadan oyuncu olunur mu? Bu eğitimleri konservatuar okumadan da alabilirsiniz. Oyuncu olmak için konservatuar okumak şart değildir. Fakat bu durum sizin için biraz daha zaman alıcı ve maliyetli olabilir. Bu durumda oyuncu olmak için eğitim alacağınız kurumların güvenilir ve tecrübeli olmalarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca MEB onaylı sertifika alacağınız oyunculuk eğitimleri sizin için çok daha iyi olacaktır.

Kamera Önü Oyunculukta Konservatuarın Etkisi Nedir?

Kamera önü oyunculuk yapmak istiyorsanız, konseratuvar eğitimi almanız olmanız faydanıza olacaktır. Konservatuar size kapsamlı bir oyunculuk eğitimi sunacak fakat kamera önü teknikleri konusunda yeterli düzeyde bilgilendirmeyecektir. Kamera önü oyunculuk, teknik olarak tiyatro oyunculuğundan biraz daha farklıdır. Bu sebeple kendinizi kamera önü oyunculuk ya da sinema televizyon oyunculuğu eğitimi veren oyunculuk kurslarında da geliştirebilirsiniz.

Günümüzde sadece cast ajanslarına kaydolarak da oyunculuk yapılabilmektedir. Bu şekilde figüranlık yapmanın ya da yan karakter oynamanın ötesine geçmeniz neredeyse imkansızdır. Kamera önünde şansınızı arttırmak istiyorsanız jest ve mimiklerinizi doğru kullanmayı, ses tonunuzu ayarlamayı, role doğru bir şekilde hazırlanmayı bilmelisiniz. Dolayısıyla kamera önünde oyuncu olmak için eğitim almalısınız.

Konservatuar Okuyarak Sektörde Daha Kolay İş Bulabilirsiniz!

Oyunculuk temelde; yaratıcı bir bakış açısına, gözlem ve ezberleme yeteneğine sahip olmayı gerektirir. Eğer yeteneğinize güveniyorsanız oyuncu olmak için gereken, kalan eksiklerinizi kapatmak olacaktır. Konservatuarlar, size güvenilir ve doğru eğitimi sunacak eğitim kurumlarıdır.

İster kamera önü oyunculuk, ister tiyatro oyunculuğu olsun sektörde her zaman konservatuar okumuş oyuncu adayları bir adım öndedir. Fakat oyuncu olmak için konservatuar şart mı sorusuna verilecek cevap hayırdır. Konservatuar okuyan bir kişinin oyuncu olma şansı daha yüksek olsa da, konservatuar okumamış ama oyunculuk eğitimleriyle kendini yetiştirmiş bir kişinin de bir o kadar oyuncu olma şansı vardır. Önemli olan sahnede ya da kamera önünde ışığınızı ne kadar iyi yansıttığınızdır.

Oyuncu olmak

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir