Magazin Evreni

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Öğretmen Adaylarının Sorunları Çözülmedi

Öğretmen Adaylarının Sorunları Çözülmedi

Öğretmen Adayları Atama Beklerken , Mülakat Tartışmalarına Çözüm Önerisi Aranıyor.

Magazin Evreni Magazin Evreni - - 5 dk okuma süresi
653 0

Kamuda mülakat tartışması sürüyor! Akademiden mülakat tepkisi

 

Öğretmen Adaylarının Mülakat Sorunu

 

AkademikLink kurucusu Doç.Dr.Behçet Yalın Özkara, kamuda mülakatla ilgili bir video paylaştı. Liyakatsizliğe verdiği tepkilerle tanınan Özkara, kamuda mülakatın kaldırılması gerektiğini ve iyi bir denetim sisteminin ihtiyaçları karşılayacağını söyledi.

Kamuda mülakatla ilgili tartışmalar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor. Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50. 30 büyükşehirde mülakat yapılacak. Mülakatta öğretmen adayına ‘bize ders anlatın’ diyeceğiz. İletişim becerisi ve sorun çözme becerisini ölçeceğiz.” dedi.

 

 

 

ERDOĞAN’DAN KAMUDA MÜLAKAT AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim Bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili video yayınlayan Akademiklink kurucusu Doç.Dr. Behçet Yalın Özkara, kamuda mülakatın kaldırılmasını istedi. Özkara, “Mülakat gece gündüz çalışmış gençlerimizi ülkeye olan inançlarını kaybettiriyor. Mülakat hiç olmaması gereken bir şey. Bu hiçbir gencimize yapılmaz.” dedi.

“Amasız fakatsız mülakatların her türlüsüne hayır” diyen Özkara şu ifadeleri kullandı:

Amasız fakatsız mülakatların her türlüsüne hayır. Mülakat demek haksızlık demek. Bunun CHP’si AK Parti’si yok. Kötü niyetli insanlar her yerde. Bu insanları sistemi hızla suistimal etmeye başlıyorlar.

TÜRK GENCİNE BUNU YAPMAYIN
Ben yıllar boyunca kendi hikâyemi anlattım. Hiçbir gencine hiçbir ülke bunu yapmamalı. Akademisyenliği yaparken ALES’e girdim, yabancı dil puanımı aldım, yüksek ortalamamla mezun oldum çünkü ülkem bana demişti ki bunları yaparsan akademisyen olursun. Mülakatlara girdim girdim 30 kere elendim.

Ben eşofmanla artist artist gelenlere elendim. İğrenç hissediyorsunuz. Mülakat gece gündüz çalışmış gençlerimizi ülkeye olan inançlarını kaybettiriyor. Mülakat hiç olmaması gereken bir şey. Bu hiçbir gencimize yapılmaz. Niye mülakatta ısrar ediyoruz? Kimseye de faydası yok. Bütün partililere soralım kimse bunu istemiyor.

MÜLAKATI KALDIRALIM
NNESNEL DENETİM SİSTEMİ KURALIM
Herkes şunun farkında: Mülakat olunca torpil olacak.

Sayın Milli Eğitim Bakanımız, ülkemizin geleceği için mülakat hiçbir yerde olmamalı. Güzel bir denetim sistemi oluştururuz, objektif bir sistem kurarız yapamayanları göndeririz.

DOKTOR RANDEVUSUNDA BİLE TORPİL ARIYORUZ
İnsanlar inancını kaybediyorlar. Öğretmenlik gibi kutsal meslek alanlarında yapılması yaralıyor.

Yıllarca çalışıyorlar, puanlar alıyorlar mülakatta eleniyorlar. Bizim üniversitede hemşirelik gibi kadro açılıyor, hocaların telefonu susmuyor. Memleketin durumu bu. Doktor randevusunda bile torpil arıyoruz.

ŞU ANDA SINAVDAN DAHA İYİ BİR SİSTEM YOK
Mülakatı yüzde yüz hakkaniyetli yapsak bile insanlar yine inanmayacak. Mülakatsız sistemi getirelim, bunu getiren partiyi gece gündüz öveceğim. İnsanlar çalışarak bir yerlere gelemeyeceklerini düşünmeye başlıyorlar.

Dünyanın kalabalık bütün yerlerinde her şey sınav. Daha iyi bir sistem yok. Finlandiya örneği, Lüksemburg örneği olmuyor. Dünyanın her yerinde sınav oluyor. En kötü sınav bile mülakattan daha iyi. Ne zaman bir yere mülakat girse hemen işin içine torpil girmeye başlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir