Magazin Evreni

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Havva Berrenur Şevik

Havva Berrenur Şevik

Magazin Evreni Magazin Evreni -
0
Havva Berranur Şevik

Havva Berrenur Şevik 

 

Yaşamak istiyorum sinema film müziklerinin Mimarı Havva Berrenur Şevik Kimdir ?

Havva Berrenur Şevik, İstanbul’da 16 Ocak 2004 tarihinde doğmuştur. Dijital oyun tasarımı öğrencisi olan Havva, ana uzmanlığını dijital illüstrasyon alanında yapmaktadır. Hem 2D hem de 3D sanatla ilgilenen Havva, sanatın çeşitli alanlarında kendini geliştirmeyi sevmektedir. Resim yapmanın yanı sıra müzikle de ilgilenen Havva, amatör düzeyde gitar, elektronik gitar ve piyano çalabilmektedir. Ayrıca şarkı yazma ve seslendirme konularında da aktiftir. Amatör olarak seslendirme ve ufak çaplı oyunculuk da yapan Havva, aynı zamanda bir YouTuber ve sosyal medya kullanıcısıdır. Tasarladığı karakterleri ve hikayeleri YouTube kanalında paylaşmaktadır. Sanatın yanı sıra Unity C# ve Adobe programlarına da hakim olan Havva, ileri süreçte resim, müzik ve oyun alanlarında kendine güzel bir yer edinmeyi hedeflemektedir.

YOUTUBE:
https://www.youtube.com/channel/UCr5wX0X3O7b_4ZinrDeLleQ

INSTAGRAM:
https://www.instagram.com/berreisux/

LINKTREE:
https://linktr.ee/berreisux

Havva Berrenur  Şevik
Havva Berrenur Şevik

Magazin Evreni Konuğu Havva Berrenur Şevik İle Film hakkında Sohbet

 

Magazin Evreni: Merhaba Havva Berrenur Şevik, müzik kariyerinizde sinema müziği bestelemeye nasıl başladınız?

Havva Berrenur Şevik: Merhaba, aslında bu filmde benim için bir ilk oldu. Annemin yazdığı ve dayımın çektiği bu filmde kendi sanatımdan bir parçada ben eklemek istedim. Ayrı olarakta filmde ufak bir rolümde var.

Magazin Evreni: Bir film projesine müzik bestelemeyi seçmenizin arkasındaki ilham nedir?

Havva  Berrenur  şevikFilmin size iletmek istediği belli bir hikaye ve duygu olur. Filmin müziğide o duygıuı izleyiciye geçirmek ister. Filmi izleyen herkes olaya hakim olduğundan dolayı normal bir besteye göre film müziği besteleri duygu geçirmek açısından daha efektiftir.

Havva Berranur Şevik
Havva Berranur Şevik

Magazin Evreni: Bir film müziği bestelerken hangi süreçleri takip ediyorsunuz?

Havva Berrenur Şevik: Öncelikle filmin konusuna ve karakterlere iyice hakim olurum. İzleyici olarak ne hissetmem gerektiğini bilirsem, bestemi en iyi şekilde hikayeye yedirebilirim.

Magazin Evreni: Bir film müziği bestelerken hikayeden ve karakterlerden nasıl ilham alıyorsunuz?

Havva Berrenur Şevik: Filmi izlerken karakterin duygularına yoğunlaşıyorum. Mesela bu filmimizdeki Sevgi karakterinin çaresiz ama güçlü tutumu beni çok etkiledi. Şarkının sözlerini yazarken sanki Sevgi bu şarkıyı söylüyor ve yakarışlarını bize anlatmak istiyormuş gibi yazdım.

Magazin Evreni: Belirli bir sahnede hangi tür müziğin kullanılacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Havva Berrenur Şevik: Müzik direkt sahnenin duygusunu etkileyen bir unsur olduğundan dolayı. Sahnede verilmek istenen duygu ne ise ona göre ensturmanlar ve sözler seçiliyor.

Magazin Evreni: Bir film müziği bestelerken yönetmenle nasıl işbirliği yapıyorsunuz?

Havva Berrenur Şevik: Yönetmenle filmin atmosferini ve karakterlerin duygularını paylaşıp, onun vizyonu doğrultusunda müziği oluşturmak için yakın bir işbirliği içinde oluyoruz.

Havva Berrenur Şevik
Havva Berrenur Şevik

Magazin Evreni: Müzik ve film arasındaki ilişki hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Havva Berrenur Şevik: Müzik başlı başına duyguları işitsel olarak ifade etmenin en iyi yoludur. En duygusallaştığınız filmi müziksiz izlediğinizde aynı etkiyi alamıyacağınızı kesinlikle garanti ederim. Tek hüzünde değil, gerilim, heyecan, korku gibi duyguları da anlatmanın en iyi yoludur müzik.

Magazin Evreni: Bir filmin duygusal atmosferini müzikle nasıl pekiştiriyorsunuz?

Yaşamak İstiyorum
Yaşamak istiyorum

Havva Berrenur  Şevik: Söz konusu sahnenin duygusu olduğunda, eğer istenilen durum sakinlikse, ona göre enstrümanlar ya da sadece vokaller tercih edilebilir. İzleyiciyi boğmadan ve aynı zamanda olaydan koparmadan kararında olması gereken bir durumdur.

Magazin Evreni: Müzik bestelerken hangi enstrümanları ve sesleri tercih ediyorsunuz?

Havva Berrenur Şevik: Sahneye göre değişiyor. Duyguyu en iyi ifade edecek enstrümanları seçmeye çalışıyorum.

Magazin Evreni: Bir film müziği bestelerken hangi teknik ve yaklaşımları kullanıyorsunuz?

Havva Berrenur Şevik: Film müziği bestelerken, duyguları ifade etmek için öncelikle film sahnelerini ve karakterlerin iç dünyalarını anlamaya çalışıyorum. Ardından, uygun enstrümanları ve melodiler.

 

Magazin Evreni : Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir